Az öntözőrendszer nem csak önmagában véve egy igen ötletes locsolási megoldás, de azon belül még részleteiben is kidolgozott. Legyen szó egy magánkertről vagy egy közparkról, de lehet szó egy üvegházról, tetőkertről, vagy szántóföldről is, az öntözőrendszer speciális kiépíthetőségének köszönhetően nincs szárazon maradt felület. Bármilyen kívánt területhez hozzáilleszthető ez a fantasztikus berendezés. Természetesen egy adott öntözőrendszer is megannyi kihívásnak is egyszerre eleget tud tenni!
A leggyakrabban egy kerten belül is több öntözési megoldást szoktam használni. Például a nyitott és nagyobbnak mondható területeken rotoros szórófejeket használok, amelyek a beállított szögtávolságukat egy vízsugárral ide-oda forogva teszik meg. A kisebb vagy tagolt területeken én az úgynevezett spray, azaz más néven ködösítő vagy permetező szórófejet használom. Ezek a szórófejek az adott szögön belül egyszerre permetezik ki a vizet. Mind a két szórófej esetében a távolság és a szög változtatható egy bizonyos kereten belül. A legfontosabb szabály az, hogy az öntözőrendszer egyes zónáira csak ugyanabból az öntöző elemből szabad használni. Tehát egy olyan zónán, ahol rotoros szórófejek vannak nem szabad spray fejet elhelyezni! Ennek a legfontosabb okai azok, hogy nem ugyanolyan a vízkibocsájtási képessége, ami miatt egymás mellett ugyanannyi időn belül nem tudnak egyforma vízmennyiséget kijuttatni. Így valahol a túlöntözés, máshol pedig az alulöntözés okoz problémát – teszem hozzá – ugyanazon a zónán.
Igen gyakori az is, hogy ezeknél a kerteknél nem csak rotoros és spray szórófejekre van szükség az öntözőrendszer kialakításához, hanem szükséges a csepegtető öntözés is. Ezt leggyakrabban akkor alkalmazom, ha sövényeket vagy bokorcsoportokat kell megöntözni, de akkor is kiváló megoldást nyújt, ha olyan növényeket öntöz, amelyek nem szeretik a levelükre öntözött vizet.
Jól látható tehát, hogy minden kerti szituációra létezik megfelelő öntözési megoldás, amely kiépíthető az öntözőrendszerrel!