A kávé a harmadik legkedveltebb ital, naponta több mint 2 milliárd csészével fogyasztunk belőle világszerte. Számos jótékony hatása ismert, de ezenkívül mit érdemes még tudni a kávé eredetéről?
A kávé felfedezéséről szóló mítoszok
Az egyik ismert történet szerint egy etióp származású kecskepásztor nevéhez köthető a kávé felfedezése, ugyanis amikor az állatok piros bogyót fogyasztottak rendszerint nyugtalanná váltak. A belőle készült ital pedig a kolostorokban élőkre is élénkítő hatással bírt. Egy másik legenda arról szól, hogy Mohamed kávébabokat kapott Gábriel arkangyaltól, hogy elűzhesse vele a fáradtságot. A harmadik történet szerint pedig egy arab orvos ismerte fel a kávészemek élénkítő erejét, és gyógyításai során többször alkalmazta.
Európában hamar felismerték a kávé különlegességét
A kereskedők és vendéglátók hamar felismerték a frissítő italban rejlő lehetőségeket. A kávé népszerűsége maga után vonzotta a kávéházak megjelenését, amelyek kiváló közösségi terekként funkcionáltak. Európai viszonylatban Olaszország, Németország és Nagy-Britannia volt az élenjáró, akik kihasználták a kávé lehetőségeit. Idővel szinte minden országnak saját kávézási szokásai alakultak ki. A kávérajongók szerencséjére a kávébab hozzánk is eljutott, így a mi életünkben is meghatározó szerepet foglalhat el.
Ismerkedjünk meg a kávé jótékony hatásaival!
A kávéfogyasztás számos rákfajta kockázatát csökkenti, köztük a vastagbél-, méhtest-rák előfordulási arányát. Egyes tanulmányok azt is bizonyították, hogy a rendszeres kávéfogyasztás csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét. A napi egy csésze kávé elfogyasztása a férfiakra kifejezetten jó hatással van, ugyanis 60 százalékkal csökkenhet a Parkinson-kór kialakulásának veszélye. Nem beszélve arról, hogy fokozza a fizikai teljesítményt és erősíti a szívet is.
Figyeljünk oda a mértékre!
A kávé akkor fejti ki jótékony hatását a szervezetünkre, ha napi 2-3 csészével fogyasztunk belőle. Arra figyeljünk oda, hogy 300 mg-nál ne legyen több a koffein bevitelünk, hiszen napi 4 kávé, vagy annál több növeli például a szívkoszorúér-megbetegedések kockázatát. Minden szervezet más, és más, éppen ezért egyénenként eltérő, hogy mennyire bírja valaki a koffeint. Létezik az embereknek egy bizonyos csoportja, akiknek hiányzik egy enzim a szervezetéből, ami a koffein lebontásáért felelős. Az ő esetükben a koffein tovább marad a szervezetükben, ami pedig hosszabb ideig tartó magas vérnyomást eredményez.
Robusta vagy arabica?
Arabica kávé jellemzők: Édesebb íz, komplex ízvilág, alacsonyabb koffeintartalom. Ha feketén szereted a kávét, akkor kiváló választás. Az ára magasabb, mivel a növény kényesebb, termesztése is több odafigyelést igényel.
Robusta kávé jellemzők: Íze kevésbé kifinomult, koffeintartalma magasabb, és kedvezőbb áron lehet beszerezni. Tejes kávéitalokhoz előszeretettel használják.
A kávévilág etalonja, az olasz illy több mint 80 éves tapasztalatát sűrítette az Universitá del Caffé barista és kávéínyenc tanfolyamaiba. A magyar nyelvű, külföldön is elismert oklevelet adó képzésen színvonalas oktatásban lehet részed. Jelentkezz az Espresso Kft. oldalán és bevezetünk a kávékultúrák világába!